„Co mogę zrobić, aby to się już nigdy nie powtórzyło?”.

Nasza szkoła włączyła się w akcję społeczno – edukacyjną  Muzeum Historii Żydów Polskich pt.  Żonkile, która ma na celu rozpowszechniać symbol pamięci i szerzy wiedzę na temat powstania w getcie warszawskim. 

W ramach obchodów Dnia Pamięci o Holokauście i zbrodniach przeciwko ludzkości uczniowie uczestniczą w wielu przedsięwzięciach, aby pogłębić refleksję nad tragicznymi skutkami działania człowieka  – wojnami i ludobójstwem. Chcemy upamiętnić ofiary niemieckich zbrodni nazistowskich z czasów II. wojny światowej i szukać odpowiedzi nie tylko na pytania:  „co, jak i dlaczego”, ale przede wszystkim „co mogę zrobić, aby to się już nigdy nie powtórzyło?”. 

W ramach projektu:

 – uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w projekcji filmu „Kto napisze nasza historię”, w reżyserii Roberty Grossman oraz w prelekcji na temat życia w getcie oraz polityce niemieckiego okupanta wobec społeczności żydowskiej

– uczniowie uczestniczyli w prelekcji Pana Bogusława Beka z radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, która była wprowadzeniem do filmu „Paszporty Paragwaju”. Film został zaprezentowany z okazji Narodowego Dnia Pamięci  Polakach ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

 – grupa uczniów z klas II. zwiedzała Radom zachowanymi śladami kultury żydowskiej i poznawała historię przedwojennego Radomia, w którym ważną cześć stanowiła społeczność  żydowska

– grupa uczniów klas I. wzięła udział w Rajdzie Pamięci – Firlej 2019 oraz apelu pamięci w 79. rocznicę pierwszych masowych egzekucji na Firleju dokonanym przez niemieckiego okupanta na obywatelach polskich. W czasie rajdu młodzież poznawała historię Radomia w czasie II wojny światowej, miejsca związane z martyrologią i działaniem w ruchu oporu przeciw  niemieckiemu okupantowi. 

Dalsze działania w ramach projektu odbędą się w maju 2019 roku. 

Opiekunowie projektu: Marzena Łukomska, Agnieszka Brzeska – Pająk