Gra miejska ”Spacerniak’81”

W dniu 10 XII 2016r. uczniowie naszej szkoły (grupa 5–cio osobowa) pod opieką pani Anny Kupisz wzięli udział w miejskiej grze „Spacerniak’81” w Warszawie i Białołęce w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Organizatorem gry był m.in. Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Wolnego Słowa, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Oficjalne rozpoczęcie gry miało miejsce  przed budynkiem Aresztu Śledczego w Białołęce, następnie uczestnicy zostali przewiezieni autokarem po budynek ratusza w Białołęce i tu zespoły biorące udział w grze otrzymały zadania do wykonania, mapę Warszawy i informację o punktach, do których należało dotrzeć. Na trasie znalazły się m.in. Kościół św. Stanisława Kostki i muzeum ks. Jerzego Popiełuszki, Izba Pamięci płk. Ryszarda Kuklińskiego, czy siedziba „Solidarności” przy ul. Mokotowskiej. Zadania były ciekawe i czasami trudne

do zrealizowania, jak  np. złożenie symbolicznego goździka pod tablicą pamięci poświęconej tragicznej śmierci Grzegorza Przemyka, kiedy w tym miejscu był  stale obecny „patrol milicji”, który mógł wylegitymować i przeszukać plecaki  uczestnikom gry.

Za wykonane zadania otrzymywało się punkty. Należało zebrać wszystkie, aby ukończyć grę. Ostatnim punktem było więzienie na ul. Rakowieckiej. Uczestnicy otrzymali nagrody książkowe, dyplomy, materiały promocyjne.

Autorzy gry przenieśli nas w realia tamtych wydarzeń.  Fiaty 125p, mundury milicjantów, używane przez nich słownictwo, czy rekonstrukcja „ścieżki zdrowia”  przybliżyły w znaczący sposób atmosferę dni stanu wojennego. Wrażenia były niepowtarzalne.

Tekst: Anna Kupisz

Zdjęcia: Michał Sulik kl.2B