mjr Edward Małachowski – odszedł na wieczną wartę…

pogrzebPOGRZEB MAJORA EDWARDA MAŁACHOWSKIEGO

6 marca 2015 r. społeczność Radomia, w Kościele Garnizonowym i na Cmentarzu katolickim położonym przy ul. Limanowskiego, pożegnała majora Edwarda Małachowskiego, długoletniego przyjaciela naszej szkoły.

Uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego brali udział w uroczystościach pogrzebowych zasłużonego mieszkańca miasta, Żołnierza Armii Krajowej ps. „Skowronek” –w 72. pp AK Zgrupowania Radomsko- Kieleckiego „Jodła” w Oddziale Stefana Bembińskiego ps. „Harnaś”.

Ś.P. Edward Małachowski Żołnierz Wyklęty ps. „Czyżyk” walczący w oddziałach „Szarego”, uczestniczył w brawurowych akcjach odbicia żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego z ubeckich więzień m.in. w Radomiu i Kielcach.

W jednym z wywiadów poświęconych Narodowemu Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. wspominał : ” Jako młodzi ludzie poszliśmy walczyć z Niemcami, byliśmy pełni nadziei, ale po wojnie zmieniło się tylko jedno – okupant. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy przyczynili się do ustanowienia (tego dnia). Ale przed nami kolejna bitwa na płaszczyźnie edukacyjnej, bowiem trzeba ratować lekcje historii w szkołach [ …….. ]Nigdy nie pogodziliśmy się z sowieckim zniewoleniem. „Bóg, Honor, Ojczyzna” było i jest przewodnim mottem naszego życia, stąd też pod okupacją sowiecką staliśmy się „zaplutymi karłami reakcji systemu”, żołnierzami wyklętymi, o których dzięki sowieckiej propagandzie nikt nie chciał pamiętać. ”
malachowski
Zmarły był wieloletnim Sekretarzem Głównej Komisji Rewizyjnej oraz sprawował funkcję Wiceprezesa Okręgu Radom ŚZŻAK.

Za działalność patriotyczną został odznaczony wieloma medalami, między innymi: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Partyzanckim, Złotym Medalem dla Obronności Kraju”, Złotym Medalem „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”, Medalem „Pro Memoria”, Medalem „Pro Patria”.

Nasi uczniowie pożegnali Edwarda Małachowskiego uczestnicząc w Mszy Św. i uroczystościach na radomskim cmentarzu. Major był wielkim patriotą i przyjacielem młodzieży. Między innymi z jego inicjatywy wybudowano pomnik Patrona Naszej Szkoły, który symbolizował zbiorowy wysiłek Polaków pokolenia Kolumbów walczących o niepodległość.

….CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI !!!