Wizyta klasy 1c w Archiwum Państwowym w Radomiu

Klasa 1 C wraz z wychowawcą panią Agnieszką Mężyk 14 kwietnia wybrała się do siedziby Archiwum Państwowego w Radomiu na specjalnie przygotowaną dla nich prelekcję.

Oto relacja z wizyty:

Zajęcia poprowadziła pani Irena Mazur, pracownik archiwum. Na początku poznaliśmy podstawowe definicje obowiązujące w archiwum oraz zasady korzystania z inwentarza cyfrowego. Okazało się, że o archiwach można mówić bardzo ciekawie, szczególnie jeśli pojawiają się konkretne przykłady zastosowania materiałów archiwalnych lub anegdoty związane z poszukiwaniem jakiegoś źródła. Dowiedzieliśmy się również, jak poważne i długofalowe mogą być skutki okresu zaborów na ziemiach polskich w zakresie obowiązującego wówczas prawa (w każdym zaborze inny kodeks prawny). Pozostałością takiej sytuacji jest na przykład różna pisownia tego samego nazwiska funkcjonująca w jednej rodzinie. Wynikała ona z różnic w zapisie dokumentów rosyjskich i dokumentów polskich. W drugiej części spotkania mogliśmy zobaczyć autentyczny dziennik lekcyjny z zabawnym wpisem o jednym z uczniów: „był leniwy” lub „nie wrócił do szkoły po feriach” albo mapę Radomia wykonaną z blachy. Poznaliśmy również historię wyjątkowego zegara i dramatyczne losy jego konstruktora – pana Karasia, właściciela młyna w Jastrzębi. Pasjonat poświęcił cały swój majątek na realizację wielkiego pomysłu. Aby odzyskać część środków postanowił podarować wynalazek carowi Mikołajowi II. Ten przyjął dar, jednak formą zapłaty był jedynie zwyczajny zegarek na rękę za kilka rubli. Pan Karaś do końca życia cierpiał biedę, a rodzinę pozostawił z długami.

Na koniec podziękowaliśmy za tak miłe przyjęcie nas w archiwum poprzez dokonanie okolicznościowego wpisu w księdze gości. Wychodziliśmy z postanowieniem, że z uzyskanej wiedzy na temat badania losów rodzin zrobimy użytek w postaci sporządzenia drzewa genealogicznego.