Wizyta w Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów w Radomiu

W dniu 11 kwietnia 2016 roku grupa uczniów z klas 1C, 2A i 2B wraz z opiekunem p. Dorotą Hebdzyńską, została zaproszona do Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów w Radomiu.

Jest to jedno z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce i na świecie. Powstało w ramach realizacji projektu „Konsolidacji i centralizacji systemów celnych i podatkowych”.

Spotkanie odbyło się na specjalne zaproszenie Pana Andrzeja Kacprzaka – Project Manager oraz Roberta Krawczyka – Kierownika Wydziału Serwerów i Systemów Operacyjnych Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów. Celem zorganizowania spotkania było zapoznanie z warunkami funkcjonowania firmy i wykorzystanie najnowocześniejszych technik komputerowych do przetwarzania, zapisywania i zabezpieczania informacji.

Uczniowie mogli zobaczyć największy i najlepiej wyposażony tego typu obiekt w Polsce, w którym  znajduje się baza danych dotycząca systemów podatkowych i celnych. Podczas spotkania w sali konferencyjnej, prowadzący spotkanie, omawiali szczegóły infrastruktury Centrum, wysoki priorytet zabezpieczeń serwerów i transmisji danych oraz najnowocześniejszych na świecie rozwiązań informatycznych. Ze względów bezpieczeństwa, nie mogliśmy wejść do wszystkich pomieszczeń. Oglądaliśmy natomiast ciekawe filmy i prezentacje dotyczące działalności CPD MF. Ciekawostką techniczno-organizacyjną jest ogromna przestrzeń dyskowa, wykorzystywana do przechowywania i przetwarzania danych – ponad 1200 TB pamięci dyskowych oraz 170 TB pamięci RAM.