Z wizytą u Dulskich

W środę – 27.01 klasy IIb, IIc i I b pod opieką nauczycieli: p. Justyny Bator, p. Anny Kupisz i p. Jolanty Bańczak wybrały się do Teatru Powszechnego w Radomiu na „Moralność pani Dulskiej” w reż. Bogusława Semotiuka. Spektakl, będący adaptacją dramatu Gabrieli Zapolskiej, to ponadczasowa sztuka, która bawi i jednocześnie przeraża.

Główna bohaterka – Aniela Dulska, w rolę której wcieliła się Izabela Brejtkot, żyje w bezdusznym świecie pozorów i zakłamanej moralności. Tyranizuje swoją rodzinę, gnębi lokatorów. To mistrzyni hipokryzji i królowa kołtunerii.

Godna podziwu jest również uwspółcześniona kreacja Felicjana Dulskiego (Jarosłąw Rabenda). Maż Dulskiej uprawia nordic walking i słucha muzyki na IPodzie., a co więcej doskonale radzi sobie w ekstremalnych warunkach i znajduje własny sposób na przetrwanie w otoczeniu żony – despotki. Również Zbyszko (Wiktor Korzeniowski), Hesia (Paulina Dziuba), Mela (Maria Gudejko) i Hanka (Karolina Łękawa) próbują przeciwstawiać się przyjętym przez Dulską zasadom. Świetna komedia Zapolskiej, z kunsztownie zindywidualizowanymi językowo postaciami, zręczną, perfekcyjnie przeprowadzoną analizą psychologiczną, dowcipnym, celnym dialogiem nie poddaje się upływowi czasu. Bawi i skłania do refleksji. Bo czyż w nas samych nie ma choć odrobiny Dulskich?

Zdjęcia: www.teatr.radom.pl