” Zdążyć przed Panem Bogiem”

SMUTNA LEKCJA HISTORII

3 listopada 2014r uczniowie kl. IIA, IIIA i IIIC wzięli udział w spektaklu teatralnym pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem”, który odbył się w sali widowiskowej Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Sztukę, będącą sceniczną adaptacją książki Hanny Krall ,wystawił Teatr Lektur Szkolnych z Kielc.

Spektakl miał charakter spotkania widowni z Markiem Edelmanem ─ ostatnim z przywódców powstania w getcie warszawskim, polskim działaczem politycznym i społecznym żydowskiego pochodzenia, lekarzem kardiologiem. Zaprosił on widzów do wysłuchania wstrząsającej relacji na temat tragedii narodu żydowskiego skazanego w czasie II wojny światowej na masową zagładę.

Poprzez bezpośredni kontakt z aktorami publiczność stała się uczestnikiem poruszającej, pełnej napięć i emocji opowieści o grozie życia w getcie. Uniwersalnego charakteru nabrały przeżycia bohaterów, ich zmagania i życiowe wybory.

Przesłanie tego wstrząsającego spektaklu zawarte jest w wypowiedzi reżysera sztuki-Marka Tercza, który tłumaczy widzom, dlaczego podjął się inscenizacji książki Hanny Krall: „To po prostu zdarzyło się, choć trudno uwierzyć, w ludzkim świecie. Naszym świecie. I to wcale nie tak dawno…Jeszcze płaczą przez sen świadkowie, albo jak kamienie milczą…[…] Zawsze imponowało mi, jak ludzie z takim bagażem śmierci jak Marek Edelman potrafią być najgorętszymi orędownikami życia. To jest fenomen….”.