Nasza szkoła włączyła się w akcję społeczno – edukacyjną Muzeum Historii Żydów Polskich pt. Żonkile, która ma na celu rozpowszechniać symbol pamięci i szerzy wiedzę na temat powstania w getcie warszawskim.
W ramach obchodów Dnia Pamięci o Holokauście i zbrodniach przeciwko ludzkości uczniowie uczestniczą w wielu przedsięwzięciach, aby pogłębić refleksję nad tragicznymi skutkami działania człowieka – wojnami i ludobójstwem. Chcemy upamiętnić ofiary niemieckich zbrodni nazistowskich z czasów II. wojny światowej i szukać odpowiedzi nie tylko na pytania: „co, jak i dlaczego”, ale przede wszystkim „co mogę zrobić, aby to się już nigdy nie powtórzyło?”.
W ramach projektu:
– uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w projekcji filmu „Kto napisze nasza historię”, w reżyserii Roberty Grossman oraz w prelekcji na temat życia w getcie oraz polityce niemieckiego okupanta wobec społeczności żydowskiej
– uczniowie uczestniczyli w prelekcji Pana Bogusława Beka z radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, która była wprowadzeniem do filmu „Paszporty Paragwaju”. Film został zaprezentowany z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polakach ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
– grupa uczniów z klas II. zwiedzała Radom zachowanymi śladami kultury żydowskiej i poznawała historię przedwojennego Radomia, w którym ważną cześć stanowiła społeczność żydowska
– grupa uczniów klas I. wzięła udział w Rajdzie Pamięci – Firlej 2019 oraz apelu pamięci w 79. rocznicę pierwszych masowych egzekucji na Firleju dokonanym przez niemieckiego okupanta na obywatelach polskich. W czasie rajdu młodzież poznawała historię Radomia w czasie II wojny światowej, miejsca związane z martyrologią i działaniem w ruchu oporu przeciw niemieckiemu okupantowi.
Dalsze działania w ramach projektu odbędą się w maju 2019 roku.
Opiekunowie projektu: Marzena Łukomska, Agnieszka Brzeska – Pająk