Wiemy i pamiętamy

28 listopada 2019 roku uczniowie klas: I b, Id i Ie VII Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Radomiu, pod opieką swoich nauczycieli: Anny Kupisz, Elżbiety Sokołowskiej i Krzysztofa Wójcika, odwiedzili Belsk Duży i Warszawę.

To była niezapomniana lekcja historii i wiedzy o społeczeństwie.

W kościele parafialnym w Belsku Dużym uczniowie mieli okazję zobaczyć epitafium poświęcone Janowi Leonowi Hipolitowi Kozietulskiemu – pułkownikowi wojsk polskich, baronowi Cesarstwa Francuskiego, bohaterowi spod Samosierry, Wagram i Lipska. Licealiści złożyli wiązankę kwiatów, zapalili znicz pamięci

na grobie księcia Zdzisława Lubomirskiego, współtwórcy niepodległej Polski, i odegrali scenkę przekazania władzy Józefowi Piłsudskiemu przez księcia.

Następnym punktem wycieczki stało się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie przy ulicy Rakowieckiej 37. Uczniowie zwiedzili historyczną część aresztu śledczego, cele zatrzymanych w okresie PRL-u, w tym Witolda Pileckiego, zakatowanego przez komunistów 25 maja 1948 r.

W miejscu pamięci licealiści złożyli wiązankę kwiatów. Tutaj też doszło do wyjątkowego spotkania z panią Zofią Pilecką -Optułowicz, córką Witolda Pileckiego. Młodzieży szczególnie utkwiły w pamięci słowa wypowiedziane przez rotmistrza do córki: „Żyj w prawdzie”.

W Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej uczniowie uczestniczyli w lekcji parlamentaryzmu polskiego. Mieli tu okazję zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują na ul. Wiejskiej.

Na koniec licealiści udali się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, na grób patrona naszej szkoły – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Tu młodzież wysłuchała recytacji „Elegii o chłopcu polskim” oraz złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze.

 

Tekst: Krzysztof Wójcik

Korekta: Justyna Bator