Wigilia w VII LO

       Wigilia i Boże Narodzenie – radosny czas wspomnień, pielęgnowania tradycji, spotkań, wzruszeń i przebaczenia; czas narodzenia Jezusa Chrystusa i oczekiwania na Jego powtórne przyjście w chwale.

       Społeczność VII Liceum Ogólnokształcącego, chcąc podkreślić wagę Świąt Bożego Narodzenia, wspólnie przygotowywała się do nich. W ostatnim dniu nauki przed przerwą świąteczną odbyło się przedstawienie bożonarodzeniowe oraz czytanie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Fragment utworu dotyczył uroczystości weselnych, zaś przedstawienie – tradycji związanych z Wigilią, Bożym Narodzeniem i okresem Bożego Narodzenia. Przecież był on dawniej nazywany, tak jak wesele, Godami. Po wspólnym spotkaniu odbyły się klasowe spotkania opłatkowe, podczas których życzeniom nie było końca. Stanowiły one piękne preludium do świętowania rodzinnego.

       Wielki filozof naszych czasów, Leszek Kołakowski, napisał: Wychowanie, całkowicie wyzwolone z autorytetu, tradycji i dogmatu, kończy się nihilizmem. Chciejmy tradycje kultywować.

Tekst: Marzena Łukomska

Zdjęcia: Urszula Rajkowska