W dniu 7.10.2016 roku pod opieką wychowawców – p. Anny Sputowskiej, p. Justyny Bator i p. Moniki Owczarek wybraliśmy się na wycieczkę do Lublina. Po drodze zwiedziliśmy Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Jest to najlepiej zachowana rezydencja magnacka w Polsce i jedna z nielicznych w Europie z tak autentycznym i niemal kompletnym wyposażeniem. Niepowtarzalna atmosfera i bogactwo wystroju wnętrz pałacowych z wyposażeniem z przełomu XIX i XX wieku – zbiorami rodziny Zamoyskich, sprawiły, że byliśmy pod niesamowitym urokiem tego miejsca.
Po obejrzeniu Kozłówki mieliśmy okazję zwiedzić Państwowe Muzeum na Majdanku. Misją Muzeum jest pielęgnowanie pamięci i rozwijanie edukacji historycznej o okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej, w szczególności poprzez upamiętnianie ofiar oraz dokumentowanie historii obozu koncentracyjnego. Mieliśmy okazję zobaczyć komory gazowe, łaźnie, krematorium, baraki więźniarskie i administracyjne, budki i wieże wartownicze, Kolumnę Trzech Orłów oraz współczesne pomniki na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku: Pomnik Walki i Męczeństwa, Dzwon Pokoju, 3 obeliski. Wizyta na Majdanku okazała się być dla nas żywą lekcją historii.
Z Majdanka wyruszyliśmy na Stare Miasto w Lublinie. Tam obejrzeliśmy Bramę Krakowską, Kamienicę Klonowica, Kościół Dominikanów pod wezwaniem św. Stanisława oraz Bramę Grodzką. Panie przewodniczki, w ciekawy sposób, opowiadały nam o historii tych miejsc.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na obiad i pyszne lody. Zmęczeni zwiedzaniem, ale pełni wrażeń, wróciliśmy do domów. To był dobrze wykorzystany czas.