Transplantologia darem życia

29 stycznia 2018 roku grupa uczniów z klasy 1c wraz z nauczycielem edukacji dla bezpieczeństwa oraz ratownictwa, panią Dorotą Hebdzyńską, uczestniczyła w konferencji organizowanej w ramach Światowego Dnia Transplantologii „Transplantologia darem życia-jestem na TAK!”.

Zostaliśmy zaproszeni do auli Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego na spotkanie z:

  • panią dr n. med. Dorotą Lewandowską – nefrolog Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie, współpracownikiem Poltransplantu,
  • panem dr Robertem Trześniewskim, specjalistą anestezjologii i intensywnej terapii MSS w Radomiu, Koordynatorem Transplantacyjnym,
  • panią mgr Edytą Karpetą, Regionalnym Koordynatorem Transplantacyjnym ze Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie,
  • ks. dr Jarosławem Wojtkunem, Rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu,
  • panią mgr Dominiką Kołodziejską, psycholog MSS w Radomiu,
  • panem Robertem Urbańskim, pacjentem po przeszczepie, który opowiadał o doświadczeniach związanych z oczekiwaniem na transplantację nerki i życiu po operacji.

Dla wszystkich uczestników spotkanie było niezastąpionym źródłem wiedzy o tak ważnej dziedzinie medycyny, jaką jest transplantologia. Konferencja miała również wielkie znaczenie dla tych, którzy być może kiedyś będą potrzebować pomocy lub staną przed koniecznością udzielenia jej innym.

Każdy uczestnik konferencji otrzymał dokument „Oświadczenie woli” jako wyrażenie zgody na pobranie po śmierci tkanek i narządów do przeszczepienia. Do podjęcia tej decyzji trzeba mieć ukończone 18 lat, toteż uczestniczący w konferencji uczniowie VII LO na razie udadzą się z propozycją do starszych członków swoich rodzin.

Jeśli ktoś z pełnoletnich uczniów lub pracowników chciałby podpisać takową wolę, proszony jest o kontakt z p. Dorotą Hebdzyńską.

Serdeczne podziękowania dla grupy uczniów z klasy 1C za wzorową, godną ucznia VII LO postawę podczas dzisiejszej konferencji.

tekst: Dorota Hebdzyńska

Zdjęcia: Dorota Hebdzyńska