Zdrowie

Ważne pliki do pobrania:

NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO … NA RZUCENIE PALENIA!!!

Pewnie nie raz widzieliście w telewizji lub czytaliście w gazetach i portalach internetowych informacje dotyczące negatywnych skutków palenia. Zapewne wiesz, że nikotynizm w znaczącym stopniu przyczynia się do powstawania nowotworów układu oddechowego lub innych chorób będących następstwem tego uzależnienia.

Ale czy znasz wszystkie mity i fakty dotyczące palenia tytoniu?

Fakt 1: Palenie powoduje choroby nowotworowe

Dym tytoniowy zawiera 4000 toksycznych substancji w tym 40 substancji rakotwórczych. Osoby palące znacznie częściej zapadają na nowotwory płuc, krtani, jamy ustnej. Palące kobiety są w większym stopniu narażone na zachorowanie na raka szyjki macicy.

Fakt 2: Twoje serce w przeciwieństwie do Ciebie nie lubi palić

Ryzyko zawału serca u palacza jest trzykrotnie wyższe niż u osób niepalących! Już w pierwszym roku po rzuceniu palenia znacząco obniży się zagrożenie zawałem. A po pięciu latach zagrożenie to będzie porównywalne z tym, jakie grozi osobom, które nigdy nie sięgnęły po papierosa! Palaczom grozi też udar mózgu i miażdżyca.

FAKT 3: Palisz – tracisz na wyglądzie

Substancje zawarte w dymie tytoniowym, przedostając się do organizmu obniżają poziom witaminy C i A, które odpowiedzialne są za odporność organizmu i skóry. Jest szara i traci swój blask. Tytoniowa twarz jest bardziej podatna na drobne infekcje, występowanie pryszczy, zaognia przebieg trądziku. Dodatkowo na zębach tworzy się żółty osad, ph w ustach zmienia się niekorzystnie, przez co nasze zęby narażona są w większym stopniu na próchnicę i powstawanie kamienia. Paznokcie i palce także żółkną. Ph skóry również ulega zmianie co powoduję, że zapach potu jest intensywniejszy a perfumy nie pachną tak jak powinny. Dodatkowo dym tytoniowy mocno wnika w ubrania i włosy, a palacz nim śmierdzi.

FAKT 4: Palenie jest kosztowne

Z roku na rok papierosy są coraz droższe. Przeciętny palacz z reguły nie zastanawia się jaką kwotę przepalił w ciągu roku. Może warto zrobić te rachunki, wtedy przekonasz się, że kwota stracona na papierosy to kwota jaką przeznaczasz na wakacyjne wyjazdy. Lepiej podróżować niż palić.

FAKT 5: Palenie a płeć

U palących mężczyzn obniża się płodność, u kobiet przyspieszona zostaje menopauza (nawet o 4 lata) jak również zwiększa się ryzyko raka trzonu macicy. Palące kobiety w ciąży narażają swoje dziecko na poważne konsekwencje zdrowotne! Do tego palenie jest przyczyną zwężania się naczyń krwionośnych. Nie ma to jedynie znaczenia dla podwyższonego zagrożenia wystąpienia udaru mózgu czy miażdżycy, ale również dla występujących zaburzeń czynność seksualnych, głównie u mężczyzn.

FAKT 6: Problemy z nauką

Zadymiony mózg nie jest tak efektywny jak mózg osoby niepalącej. Zwężone naczynia krwionośne nie odżywiają odpowiednio komórek nerwowych, przez co szybciej się starzeją i obumierają. Palisz tracisz szare komórki! Ponadto źle odżywiony mózg palacza jest mniej odporny na stres, a osoba paląca szybciej się denerwuje.

FAKT 7: Bierne palenie szkodzi innym, zwłaszcza dzieciom przebywającym w zadymionym pomieszczeniu

Paląc wśród osób niepalących narażasz je na te same konsekwencje zdrowotne co siebie.

FAKT 8: Zaostrzona ustawa antynikotynowa

Od 15 listopada 2010r. obowiązują nowe – bardziej zaostrzone przepisy dotyczące palenia w miejscach publicznych: na ulicy, w szkołach, szpitalach, urzędach, miejscach pracy, lokalach.

PALENIE WARTO RZUCIĆ DLA SIEBIE I DLA INNYCH!!!

MIT 1: Nie bądź cienias, zapal z nami

Nie przejmuj się presją otoczenia. Jeśli ktoś Cię namawia na palenie i mówi, że będziesz wtedy fajniejszy nie wierz w to. Ludzi szanuje i lubi się za to kim są nie za to czy palą.

MIT 2: Odstresować się to znaczy zapalić papierosa

Lepiej idź na spacer, wypij szklankę wody mineralnej, spotkaj się ze znajomymi.

MIT 3: Ludzie pali, palą i palić będą, a lekarze straszą tylko konsekwencjami

W wolnej chwili przejrzyj w Internecie statystyki dotyczące zgonów wywołanych paleniem tytoniu. To nie mity to FAKTY.

MIT 4: Niepalącym nic nie będzie gdy ja palę w ich otoczeniu – przecież to ja palę i ja się narażam

Bierne palenie jest równie szkodliwe jak i palenie aktywne. Poza tym dlaczego ktoś ma śmierdzieć dymem z twojego papierosa – to twoja domena.

MIT 5: Palenie cienkich papierosów jest mniej szkodliwe

Każdy papieros jest szkodliwy i naraża Cię na te same konsekwencje zdrowotne

PALENIE WARTO RZUCIĆ DLA SIEBIE I DLA INNYCH!!!

PORA PODJĄĆ DECYZJĘ O RZUCENIU PALENIA – KILKA RAD JAK RZUĆ PALENIE:

§ Wzmocnić motywację – zmniejszyć uzależnienie: zastanów się dlaczego zacząłeś palić, w jakich sytuacjach palisz najczęściej – znajdź zastępcze nawyki dla palenia.

§ Decyzja – zastanów się dlaczego chcesz rzucić palenie i nie zapominaj o tym w momentach kryzysowych.

§ Przygotowanie organizmu na ograniczenia substancji uzależniającej, jaką jest nikotyna:wprowadź ograniczenia sytuacji w jakich palisz, zmniejsz liczbę wypalanych papierosów, zmień gatunek papierosów na te z najniższą zawartością nikotyny i substancji smolistych, poszukaj sprzymierzeńca – poinformuj znajomych, że rzucasz palenie, żeby nikt Cię nie namawiaj i nie kusił

§ Dzień zero – ustał dzień kiedy po okresie przygotowawczym – kategorycznie zaprzestaniesz palić

§ Utrwalaj swoje sukcesy w niepaleniu

Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości – sprawdź je. Pomogą Ci w tym informacje znajdujące się internetowym wydaniu książki prof. Janusza Zatońskiego Jak rzucić palenie, dostępnej na stronie: http://www.promocjazdrowia.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=52&Itemid=37

Opracowanie:
Olga Jakubczyk

Dopalacze, nowe zagrożenie dla młodzieży

Zbliżają się wakacje, już teraz młodzież zaczyna „letnie imprezowanie”. Jest to źródłem wielu obaw rodziców, w których myślach wciąż pojawiają różnorodne pokusy na jakie narażone są ich dzieci. Tematem niniejszego artykuły są „dopalacze”. Temat poniekąd państwu już znany, przede wszystkim z mediów. Wiemy już, że są one groźne dla zdrowia i życia człowieka, uzależniają, są nielegalne, a wszystkie sklepy zostały pozamykane…. Czy to oznacza, że problemu już nie ma? Niestety nie. To, że sprzedaż dopalaczy jest zabronione przez prawo nie oznacza wcale, że nie mogą zaistnieć w życiu państwa dzieci. Jak więc ustrzec dziecko przed zażyciem tego typu środków? Przede wszystkim potrzebna jest wiedza na ten temat. Na przełomie roku szkolnego temat ten poruszany był przez wychowawców na zebraniach. Niniejszy artykuł jest kontynuacją i uzupełnieniem państwa wiedzy na temat zagrożeń wynikających z zażywania dopalaczy oraz sposobów ochrony dzieci przed ich negatywnymi skutkami. Prowadzone z uczniami naszej szkoły zajęcia pokazały, że w dużej mierze młodzież kieruje się panującymi w środowisku mitami na temat zażywania substancji psychoaktywnych. Od kolegów, państwa dzieci słyszą, jak fajnie jest po zażyciu dopalaczy, a nie jakie są niebezpieczne. Dlatego tak ważne jest aby znać skutki zażywania tych substancji i wprost mówić dziecku jakie skutki mogą mieć takie działania. Dlatego należy mówić dziecku, co może je spotkać, przypomnieć przykłady młodych ludzi, którzy trafiły do szpitala. Należy mówić prostym, ale obrazowym językiem, żeby dziecko wyobraziło sobie skutki zażywania dopalaczy.

Należy przedstawiać dziecku problem w sposób obrazowy, który podziała na wyobraźnię np. wizja problemów z utrzymaniem moczu i konieczność korzystania z pampersa lepiej zapadnie dziecku w pamięć niż powiedzenie, że przyjmowanie dopalaczy jest niebezpieczne.

Jednym z podstawowych błędnych przekonań młodzieży, jest postrzeganie dopalaczy jako bezpiecznej alternatywy narkotyków. Należy dziecku jasno postawić znak równości pomiędzy tymi dwoma pojęciami. Mimo że są to inne substancje, są jednakowo niebezpieczne i uzależniają. Głównym zagrożeniem płynącym ze strony dopalaczy jest brak informacji na temat ich składu. Media donosiły o różnego rodzaju środkach trujących zawartych w poszczególnych substancjach. Jest to bardzo istotny argument, jeżeli powiedzą państwo dziecku, że dopalacze zawierają trutkę na szczury, z pewnością zastanowi się czy po nie sięgnąć.

Dopalacze mogą mieć różne działanie: relaksacyjne, pobudzające lub halucynogenne. Dziecko musi wiedzieć, że fakt, że jego kolega po zażyciu dopalacza czuł się świetnie nie oznacza wcale, że na niego środek ten będzie miał zgoła inne działanie. Młodzież kojarzy środki odurzające przede wszystkim z zabawą, dlatego są one tak atrakcyjne. Mów dziecku o tym, że pod wpływem tych środków może zrobić sobie bądź innej osobie krzywdę. Niezwykle niebezpieczną substancją, która była zawarta w wielu z przebadanych dopalaczy, jest mefedron. Jest on szczególnie niebezpieczny ponieważ w połączeniu z alkoholem lub kawą może doprowadzić do śmierci z powodu silnego podwyższenia ciśnienia krwi.

Więcej informacji można uzyskać korzystając ze stron internetowych www.dopalaczeinfo.pl, www.kbpn.gov.pl.

Co powinno zwrócić twoją uwagę w zachowaniu i otoczeniu dziecka?

Młodzież raczej nie używa słowa dopalacze, dlatego zwróć uwagę czy w wypowiedziach dziecka nie pojawiają się takie zwroty jak:. tabsy, wlepy, piguły, stuff, buch, lufka, jarać, zarzucać, ride, fun, joy, jazda, zryty mózg, być na haju itp.

Jeśli usłyszycie coś, co wzbudzi twój niepokój, zapytajcie dziecko, co oznacza ten zwrot. Zmieszanie na twarzy można uznać za podejrzany symptom.

Warto sprawdzać archiwum otwieranych stron. Jeżeli znajdziesz witryny, które zawierają słowa: „herbs”, „high”, „smart”, „hyperreal” porozmawiaj o tym z dzieckiem. W internecie można zamówić dopalacze, ale także dowiedzieć się, jak samemu wyprodukować takie substancje, gdzie ich szukać.

Zaniepokoić powinny: napady śmiechu, niespożyta energia, zmiany nastroju, brak kontaktu z otoczeniem, senność w ciągu dnia i brak snu w nocy.

Dopalacze mogą wywołać silne lęki, omamy, zaburzenia koncentracji uwagi, przyspieszony oddech, potliwość, drżenie rąk, problemy z utrzymaniem równowagi, nawet utratę przytomności. Jeśli podobne objawy ma wasze dziecko, natychmiast zgłoś się to lekarza!!!

Warto też zwrócić uwagę na: obecność ciężkiego, słodkawego zapachu w pokoju lub pochodzący z ubrania czy włosów, częste wietrzenie pokoju, pojawienie się różnego rodzaju symboli i znaków na plakatach, zeszytach, luźnych kartkach, notatnikach, nagłe zainteresowanie chemią i botaniką, korzystanie ze skrytek, zamykanie szuflad.

O czym powinni państwo pamiętać!!!

Nie jesteście z tym problemem sami, zawsze możecie prosić o pomoc pedagoga, psychologa szkolnego, wychowawcę.

Istnieje szereg instytucji zajmujących się problemem uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Oto wykaz instytucji i inicjatyw działających na terenie Radomia:
Polskie Towarzystwo Psychoterapii Uzależnień –
ul.1905 Roku 2 tel:501-677-215

R Psychoterapia osób uzależnionych i członków ich rodzin

R Terapia dzieci młodzieży zagrożonych uzależnieniem

R Poradnictwo

Karan – Stowarzyszenie Katolicki Ruch Antynarkotyczny
Centrum Rozwoju Osobowości, Poradnia Rodzinna i Uzależnień –
ul. Reja 5/1 tel: (048) 362-20-46

Antynarkotykowy telefon zaufania 0 801 199 990 czynny codziennie od16.00 do 21.00, (całkowity koszt rozmowy jak za jeden impuls)

Antynarkotykowa Poradnia Internetowa www.narkomania.org.pl

Ogólnopolski telefon zaufania Komendy Głównej Policji 0 800 120 226 czynny codziennie od 13.00 do 21.00, (linia bezpłatna)

Proszę pamiętać!!!

Najlepszym sposobem na ochronę dziecka przed zażyciem substancji psychoaktywnych jest rozmowa. Rozmawiajcie z dzieckiem o jego zainteresowaniach, potrzebach, przyjaciołach. Wasze zainteresowanie jest najlepszym środkiem profilaktycznym.

Opracowały:
Olga Jakubczyk

Twoje dziecko a uzależnienia

Rodzicu czy zastanawiałeś się jak uchronić swoje dziecko przed różnego rodzaju uzależnieniami? Być może martwisz się, że twoje dziecko może sięgnąć po środki uzależniające (np. papierosy, narkotyki, alkohol, czy dopalacze) chociaż by po to by zaspokoić swoją ciekawość.

Być może jesteś rodzicem, który jest pewien, że problem uzależnień nie dotyczy twojego dziecka.
Jak ustrzec dziecko przed uzależnieniami?

1. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem o uzależnieniach

Sprawdź co twoje dziecko wie o uzależnieniach: od czego można być uzależnionym, jak można stać się osobą uzależnioną, dlaczego jego rówieśnicy sięgają po środki uzależniające. Dzięki temu będziesz mógł działać skuteczniej. Rozwiewaj mity i koryguj błędne informacje, które twoje dziecko uzyskało z różnych źródeł: rówieśnicy, szkoła, media. Pamiętaj, aby na tę rozmowę wybrać odpowiedni moment. Znajdź czas na przyjazną rozmowę z dzieckiem tak, żeby wiedziało, że tylko jemu poświęcasz w tej chwili czas, nie krzyczysz, nie moralizujesz go.

2. Ucz się słuchać tego co twoje dziecko mówi do Ciebie

Bardzo często jest tak, że ani Ty ani twoje dziecko nie umiecie powiedzieć wprost o czym teraz myślisz, co czujesz. Taka sytuacja rodzi nieporozumienia miedzy wami, dlatego staraj się nawiązywać do wypowiedzi dziecka, upewniaj się czy dobrze je zrozumiałeś. Obserwuj też twarz dziecko i „język” jego ciała – to dla Ciebie informacja jak dziecko czuje się w tej rozmowie. Nie naciskaj, ale zachęcaj do rozmowy, do wyrażania tego co dla niego jest trudne.

3. Pomóż swemu dziecku polubić siebie

Udzielaj mu pochwał. Chwal go za wysiłek włożony w pracę, a nie za wyniki, zwłaszcza wtedy, kiedy coś mu się nie udaje. Upominając swoje dziecko za złe zachowanie pamiętaj, aby udzielać konstruktywnej krytyki dotyczącej wyłącznie jego zachowania, a nie jego samego. Pomóż mu stawiać sobie realne zadania, tak by mogło się realizować. Nie porównuj swojego dziecka z innymi – gdy tak robisz dziecko zaczyna myśleć „ a po co mam się starać i tak nie dorównam innym”. Porównywanie z innymi powoduje obniżanie motywacji, a niska motywacja twojego dziecka często Cię denerwuje, a wtedy znowu zaczynasz stawiać mu za przykład jego rówieśników. W ten sposób koło się zamyka i zamiast pomóc dziecku, powodujesz, że jego poczucie własnej wartości znacznie się obniża. Zaniżona samoocena jest głównym powodem, dla którego twoje dziecko wierzy, że jak zapali papierosa lub skręta, czy napije się alkoholu będzie fajniejsze w oczach jego rówieśników i będą go bardziej szanować.

4. Pomóż swojemu dziecku rozwijać trwałe wartości, tak by umiało skutecznie radzić sobie z presją rówieśniczą

5. Bądź wzorem dla swojego dziecka

Tylko twoja autentyczna postawa może go przekona, że nie warto łamać zasad, które wyznaje. Jeśli ty wystrzegasz się używek, to jest duże prawdopodobieństwo, że twoje dziecko również po nie sięgnie

6. Zachęcaj dziecko do zdrowej i twórczej aktywności

7. Sam poszukuj informacji dotyczących uzależnień wśród młodzieży, dzięki będziesz mógł dyskretnie obserwować swoje dziecko i zadziałać w odpowiednim momencie.

Warto wiedzieć jakie są najpopularniejsze środki odurzające wśród młodzieży, które z nich są łatwe do zdobycia przez młode osoby i w korzystne cenowo. Dowiedz się jakie substancje wywołują jakie zmiany fizjologiczne np. zaczerwienione spojówki, poszerzone źrenice – nie reagujące na bodźce świetlne.

Niepokojące sygnały, które mogą świadczyć, że twoje dziecko zażywa środki odurzające

1. Nadmiernie oddala się od Ciebie, mimo, że wcześniej byliście blisko.

2. Unika rozmowy kłamie, ukrywa coś.

3. Ma problemy z nauką, choć wcześniej radziło sobie z nią.

4. Wagaruje, fałszuje usprawiedliwienia, chodzi bez celu po osiedlu w otoczeniu podejrzanych osób.

5. W wolnym czasie przebywa w „osiedlowych kanciapach” piwnicach przerobionych na miejsca spotkań, gdzie młodzież przebywa bez nadzoru rodziców.

6. Jest rozdrażnione, łatwo traci cierpliwość, ma wahania nastroju.

7. Jest apatyczne nie podejmuje żadnych konstruktywnych aktywności, mówi, że jest beznadziejne, że nie ma sensu.

8. Znika często z domu a po powrocie unika kontaktu.

9. Wraca późno lub nocuje poza domem bez twojej zgody.

10. Ma nowych znajomych, których nie znasz, a których twoje dziecko nie chce Ci przedstawić.

11. Obserwujesz u niego pewne nietypowe dla niego zmiany fizjologiczne np. brak apetytu, bezsenność, przewlekły katar, rozszerzone źrenice.

12. Posiada akcesoria potrzebne do przyjmowania narkotyków np. lufki, fifki, strzykawki, folia aluminowa.

13. Posługuje się specyficznym językiem- slangiem narkotykowym np. eska, zioło, bajzel.

14. Z domu giną sprzęty RTV, aparat, kamera, biżuteria i inne mniej lub bardziej cenne rzeczy.

Opracowanie:
Olga Jakubczyk