Baczyński na nowo odkryty

W związku z Rokiem Baczyńskiego realizujemy cykl pt. Baczyński na nowo odkryty
w ramach którego przedstawiamy alfabet ciekawostek dotyczących naszego patrona. Co kilka dni, nawiązując do kolejnych liter alfabetu, przybliżamy fragmenty z życiorysu Baczyńskiego.

 

 

A jak Alternatywa.

Baczyński jest bohaterem powieści Łukasza Orbitowskiego pt. „Widma”, w której powstanie warszawskie nigdy nie wybuchło, główny bohater nie umarł, pokolenie Kolumbów przeżyło. Baczyński wraz ze swoją żoną Barbarą prowadzą zwykłe, szare życie w PRL-owskiej rzeczywistości. Poeta zmaga się z nocnymi koszmarami i próbuje napisać socrealistyczną powieść.

B jak Basia.

„Basi”, „Basieńce”, „Ukochanej żonie”. Podobnych zwrotów i przywołań ta twórczość ma bardzo dużo. Poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego bowiem, to piękne i dramatyczne, bo w cieniu wciąż zagrażającej śmierci, świadectwo wielkiej miłości. W centrum świata poety stoi jego żona – Barbara. (https://baczynski.polskieradio24.pl/milosc/)

„W scenerii II wojny światowej krzyżują się drogi Basi i Krzysztofa. Dziewiętnastoletnia studentka tajnych kompletów i dwudziestoletni, wspaniale zapowiadający się poeta, którzy od pierwszego spotkania wiedzą, że są sobie przeznaczeni. To opowieść o miłości Basi i Krzysztofa Kamila Baczyńskich. O miłości od pierwszego wejrzenia, wbrew wszystkiemu i wszystkim, w czasach najtrudniejszych wyborów. O miłości wykradzionej wojnie”.

Zachęcamy do posłuchania:

https://www.polskieradio.pl/…/2663569,Sluchowisko…

 

C jak choroby.

Krzysztof Kamil Baczyński w dzieciństwie chorował na astmę, miał słabe serce, był stale zagrożony gruźlicą.

Źródła zdjęć:

fundacjapokoleniakolumbow/photos/a.118409519878978/121633259556604/?type=3&theatek

Zdjęcie z książki „Żołnierz, poeta, czasu kurz..” pod red. Zbigniewa Wasilewskiego. Kraków 1979

D jak Dom.

W domu przy ulicy Bagatela 10 w Warszawie urodził się Krzysztof Baczyński. Rodzice dali mu na drugie imię Kamil, „po Norwidzie”, w czym byli konsekwentni, bo Kamilą zwała się też ich wcześniej zmarła córeczka.

Źródła zdjęć: domena publiczna,

http://gdziebylec.pl/…/Kamienica_Wildera_Bagatela…/20907

E jak Ekshumacja.

Zwłoki Baczyńskiego odnaleziono w styczniu 1947 r.14 stycznia odbył się pogrzeb na cmentarzu, na Powązkach. Ciało Krzysztofa rozpoznano po znaczku Agricoli, który miał przypięty do marynarki, po butach, a także po medaliku, który otrzymał z okazji

I Komunii św. ze świętym Krzysztofem i ze swoimi inicjałami. Syna rozpoznała mama. Nie chciała się jednak zgodzić, aby został pochowany wśród żołnierzy Parasola, gdzie miał już przygotowane miejsce. Chciała pochować go z Basią w jednym grobie. 

 

F jak Fascynacja.

„Drogi Kazimierzu (…) poznaliśmy w tych dniach z Czesławem [Miłoszem] chłopca, który mając lat zaledwie dwadzieścia, jest już zupełnie wybitnym zjawiskiem poetyckim” – pisał Jerzy Andrzejewski do Kazimierza Wyki 22 września 1941 r. – „Zupełnie zadziwiająca u niego czystość poetyckiej wizji, samodzielne obrazowanie bardzo, bardzo… Chłopak nad wiek swój dojrzały, chory zresztą na astmę i z płucami nie w porządku, tak wygląda i zachowuje się, jak można wyobrazić sobie, że wyglądał młody Słowacki w swoich latach wileńskich. Wielka pewność siebie, bez cienia zarozumiałości, świadomość własnych wartości, a także ogromny krytycyzm w stosunku do własnych dokonań. Myślę, że jeśli ten chłopiec będzie żył, to jego nazwisko dużo może oznaczać. Jest to syn nieżyjącego już Baczyńskiego, Krzysztof. Oczywiście w warunkach materialnych bardzo ciężkich. W ogóle młodych chłopców poznaliśmy ostatnio kilku, ale reszta to dwudziestolatki przede wszystkim interesujące się zagadnieniami filozoficznymi i socjologiczno kulturalnymi”.

Bić się czy pisać? [fragmenty książki: Jerzy Andrzejewski i in.; Pod okupacją: listy, wstęp Marta Wyka; red. Maciej Urbanowski, Warszawa 2014] https://www.zeszytyliterackie.pl/bic-sie-czy-pisac/, dostęp: 20.01.2021.

Krzysztof Kamil Baczyński, okładka poematu „Serce jak obłok”, źródło: Biblioteka Narodowa.

 

 

G jak Gdzie on tam i ona.

Wszędzie pojawiali się w duecie – tam, gdzie ona, musiał być i on. Owocem ich miłości są jedne z najpiękniejszych wierszy o miłości w historii polskiej poezji. Krzysztof pisał je dla żony, nie mogąc wyobrazić sobie życia bez niej.

Zachęcamy do wysłuchania…

https://www.polskieradio.pl/…/2663569,Sluchowisko…

Źródło: https://ksiazki.wp.pl/zycie-tragiczna-smierc-i-wielka…/6

 

H jak Hołówki.

Po ślubie Krzysztof i Barbara zamieszkali w dwuizbowym lokalu nr 83 przy ulicy Tadeusza Hołówki. W tym samym podwórzu, w klatce po przeciwnej stronie Krzysztof wcześniej mieszkał z matką.

Dom przy ulicy Hołówki 3 :