Nie było żadnej nadziei…

W ramach trwającej akcji  społeczno – edukacyjnej “Żonkile” upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim w naszej szkole w dniu 16 maja br. – dniu zakończenia powstania – uczniowie otrzymali symboliczny znak pamięci o tym wydarzeniu – żółty kwiat: żonkil. Symbol ten związany jest z postacią jednego z przywódców powstania w getcie warszawskim, Marka Edelmana, który w dowód pamięci, solidarności i odpowiedzialności składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów.

Młodzież klas I i II liceum miała sposobność do zapoznania się z wystawą poświęconą powstaniu w getcie, obejrzenia filmu pt. “Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” oraz dyskusji nad istotą człowieczeństwa w czasach Holokaustu i nie tylko wtedy, bo przecież “Ludzie ludziom zgotowali ten los” (Hanna Krall) a my nie chcemy, aby sytuacja kiedykolwiek się powtórzyła.

Akcji towarzyszyły również prezentacje multimedialne poświęcone śladom kultury żydowskiej w Radomiu oraz rodzinie Ulmów – polskiej rodzinie z Markowej, która ratowała dzieci żydowskie i otrzymała pośmiertnie tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata oraz została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Mamy nadzieję, że akcja była doskonałym powodem do przemyśleń i refleksji.

Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy czynnie włączyli się w jej przeprowadzenie.

Opiekunowie akcji: Agnieszka Brzeska – Pająk i Marzena Łukomska.