Obóz strzelecki w Bemowie Piskim

W dniach 9-14.10.2016 roku w jednostce wojskowej w Bemowie Piskim koło Orzysza na Mazurach, odbywa się szkoleniowy obóz strzelecki.

10-osobowa grupa młodzieży z VII Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu, wraz z młodzieżą z innych miast w Polsce bierze udział w szkoleniach dzięki uprzejmości p. ppłk dypl. Jarosława Wyszeckiego oraz wsparciu p. płk dypl. Jarosława Gromadzińskiego, dowódcy 15 BZ.

W czasie kilkudniowego pobytu w koszarach wojskowych pogłębiamy swoją wiedzę i umiejętności z zakresu historii naszego kraju, strzelania, musztry, terenoznawstwa, zielonej taktyki, łączności oraz samoobrony.

Pogoda jak do tej pory nas nie rozpieszcza. Podczas poniedziałkowych zajęć praktycznych na poligonie przez kilka godzin padał deszcz, ale pomimo tego wszyscy wrócili zadowoleni, pełni zapału do zajęć na symulatorze strzeleckim „Śnieżnik” oraz praktycznych ćwiczeń ze strzelania.

Wielogodzinna  musztra również daje efekty. Sprawniej poruszamy się w szyku dwójkowym, czwórkowym, wyrównujemy krok podczas marszu ze śpiewem znanych pieśni patriotycznych. Jutro, mamy nadzieję w słoneczny, piękny dzień, wyruszamy na poligon w celu dalszego doskonalenia umiejętności strzeleckich. W planach mamy również szkolenie chemiczne i inżynieryjno-saperskie. Wieczorami natomiast poznawać będziemy tajniki samoobrony i walki wręcz pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorskiej.

W koszarach  intensywny dzień trwa od 6 rano aż do 22, kiedy to zmęczeni po całym dniu kładziemy się spać. Ale nie jest tak na co dzień. Wczoraj w godzinach nocnych mieliśmy alarm przeciwpożarowy z ewakuacją z budynku. Przyjechała Wojskowa Straż Pożarna wozem bojowym na sygnale. Odbyły się wszystkie niezbędne procedury. Za bardzo sprawną ewakuację i perfekcyjne przygotowanie dostaliśmy pochwałę od dowódcy straży.

Ponadto w dniu wczorajszym szkoliliśmy się z zakresu samoobrony. Praktyczne ćwiczenia z tego zakresu na pewno przydadzą się w przyszłości.

Dziś mieliśmy marsz terenowy z elementami topografii i terenoznawstwa. Sposoby poruszania się w terenie, czytanie map, ćwiczenia zespołowe pomogą w  przyszłości na sprawne wykonywanie zadań w różnych warunkach w terenie.

Zdjęcia w poniższej galerii odzwierciedlają naszą codzienność na obozie w Bemowie Piskim.

Tekst i zdjęcia: Dorota Hebdzyńska