Styczniowy wyjazd do Warszawy

W dniu 21stycznia 2020 roku wszyscy uczniowie klasa 1h i przedstawiciele klas 1a, 1b, 1d, 1f, 1j i 2b uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, której głównymi punktami było złożenie kwiatów na grobie naszego Patrona Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na Cmentarzu Powązkowskim oraz wizyta w Tetrze Kamienica na spektaklu „Wszechmocni w sieci”.

Poznaliśmy historię Starych Powązek, odwiedziliśmy mogiły znanych postaci ze świata kultury, sportu, polityki czy działalności publicznej – prof. Leszka Kołakowskiego, prof. Zbigniewa Religi, Kamili Skolimowskiej, Ireny Szewińskiej, Marka Kotańskiego.

Następnie udaliśmy się do Teatru Kamienica na spektakl „Wszechmocni w sieci”. Taką o to opinię znaleźliśmy na stronie teatru: „(…)poruszający bardzo aktualny problem przemocy w cyberprzestrzeni i pokazujący konsekwencje, o których powinno się mówić głośno. Bardzo głośno. Twórcy proponują młodym widzom emocjonalną i prowokującą rozmowę o nich samych, zdecydowanie wykraczającą poza moralizatorskie tony. Podczas spektaklu aktorzy postawią publiczność zarówno w roli ofiary, jak i sprawcy, przez co skłonią do refleksji i zadania sobie wielu, często niewygodnych pytań.Lajki, stories, snapy – to świat, w którym dzisiaj żyją młodzi ludzie. Akceptacja siebie, relacje, uczucia zależne są od liczby kciuków, serduszek i cukierkowych komentarzy. Co się stanie kiedy jednak przyjdzie zmierzyć się z cyberprzemocą, hejtem, mową nienawiści? Kto ukrywa się pod anonimowym profilem oprawcy? Jak bardzo boli wylana w komentarzach agresja, upublicznienie zdjęć wbrew woli ofiary, spreparowanie ośmieszających wpisów. I wreszcie – do czego może doprowadzić brutalność w świecie internetu…”. W pełni się z nią zgadzamy.

Tak spektakl oceniła jedna z naszych uczennic: „ Świetne! Spektakl zmuszał  do refleksji, w nowoczesnym stylu, co ułatwiało odbiór. Gra aktorska na wysokim poziomie, wszystko było bardzo dopracowane”.

Jeśli chcecie połączyć kulturę z profilaktyką, to zachęcamy Was do zorganizowania podobnego wyjazdu.

Tekst: Monika Kasperczyk

Korekta: Beata Falińska